W ostatnich latach coraz więcej osób docenia komfort posiadania własnego domu na przedmieściach. Niski koszt budowy oraz inne zalety budynków prefabrykowanych sprawiają, że dużo łatwiej jest zrealizować marzenie o własnych czterech ścianach. Dlaczego warto zainteresować się technologią szkieletową?
Domy szkieletowe – czas budowy
Z pewnością każdy z nas zetknął się z sytuacją, gdy budowa domu rozciągnęła się na wiele lat, a budynek stał niedokończony, bo pieniądze przeznaczone na materiały ulotniły się w międzyczasie. Takich historii, przez które marzenie o własnym domu staje się długoletnim koszmarem jest wiele. W tym czasie ludzie zmuszeni są utrzymywać zarówno dotychczasowe lokum, jak i płacić za wydłużający się proces budowy, przez co oszczędności coraz szybciej topnieją.
Odpowiedzią na te obawy są domy prefabrykowane z drewna. Tu inwestor nie musi obawiać się, że proces będzie przeciągał się w nieskończoność. Wystarczy, że zgromadzi niezbędny kapitał i już po trzech miesiącach od rozpoczęcia prac można wprowadzić się do wymarzonego domu. Skąd bierze się taka różnica w czasie budowy?
W przeciwieństwie do budynków murowanych, domy szkieletowe nie wymagają w ogóle prac mokrych, poza postawieniem fundamentów, a proces budowy w znacznej mierze ogranicza się do postawienia gotowych elementów, przygotowanych wcześniej w zakładzie prefabrykacji. Dzięki temu zła pogoda nie jest żadną przeszkodą, a czas budowy znacznie się skraca.
Dlaczego domy prefabrykowane są ekologiczne?
Co istotne, prefabrykowane domy szkieletowe są również odpowiedzią na współczesne trendy. Ze względu na specyfikę całego procesu ich budowa jest znacznie bardziej ekologiczna niż w przypadku budynków murowanych. Materiały pozyskiwane do budowy domów szkieletowych są przyjazne dla środowiska naturalnego, a odpady generowane w trakcie produkcji prefabrykatów są pełnowartościowym surowcem energetycznym, który można powtórnie wykorzystać. Dodatkowo, współczesne metody obróbki drewna pozwalają na zminimalizowanie strat w materiale, a krótszy i mniej skomplikowany proces budowy sprawia, że w czasie stawiania budynku produkuje się mniejsza ilość spalin i zanieczyszczeń.
Gotowe budynki szkieletowe charakteryzują się również wysoką efektywnością energetyczną. Oznacza to, że wydatki związane z ogrzewaniem są znacznie niższe niż w przypadku identycznej wielkości domów murowanych, ponieważ budynek błyskawicznie się nagrzewa i przez długi czas utrzymuje komfortową temperaturę.