Biokominek – ekologiczne rozwiązanie dla każdego wnętrza

Wiele osób marzy o spędzaniu długich jesiennych i zimowych wieczorów przy romantycznie żarzącym się ogniu w kominku, lecz nie wszyscy mogą pozwolić sobie na instalację paleniska w swoim wnętrzu ze względu na ograniczenia formalne czy trudności montażowe. Warto wiedzieć, że istnieje bezpieczna i przyjazna środowisku alternatywa w postaci biokominka, która pozwala w prosty sposób spełnić to marzenie.

Czym jest biokominek?

Biokominek to nowoczesne urządzenie grzewcze zasilane paliwem ekologicznym. Do wykonania jego obudowy zwykle wykorzystuje się stal nierdzewną, którą następnie pokrywa się ognioodpornymi farbami. Natomiast szyby kominkowe produkuje się ze szkła hartowanego. Jest on wyposażony w palnik na etanol służący do uruchamiania urządzenia po wcześniejszym napełnieniu zbiornika paliwa oraz rączkę przeznaczoną do regulacji płomienia. Biokominki nadają się do montażu w różnych pomieszczeniach np. łazienkach, sypialniach, holach czy jadalniach, ponieważ ta procedura nie wymaga posiadania instalacji odprowadzającej dym na zewnątrz. Mogą również stać się częścią wyposażenia mieszkania w bloku, gdyż nie potrzeba ku temu żadnych pozwoleń.

Jakie są rodzaje biokominków?

Pod względem sposobu montażu biokominki dzieli się na:

  • wolnostojące – nie wymagają montażu, gdyż po prostu stawia się je w wybranym miejscu. Różnią się między sobą wielkością. Na rynku dostępne są nawet minimalne modele, które można postawić na stole, ale nie dostarczają zbyt wiele ciepła.
  • do zabudowy – mogą być horyzontalne, narożne lub otwarte z dwóch stron. Są przeznaczone do wbudowania we wnękę podobnie jak tradycyjne kominki. Pasują do większości styli aranżacyjnych, zwłaszcza industrialnego i modernistycznego.
  • wiszące – montuje się je do ściany za pomocą specjalnych zaczepów umieszczanych w wywierconych wcześniej otworach. Zajmują mało miejsca i pasują idealnie do minimalistycznych wnętrz.

Na rynku dostępne są również biokominki przytwierdzane do sufitu na metalowych linkach oraz modele portalowe czy przeznaczone do montażu na tarasie. Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronie sklepu https://www.komineo.pl/biokominki.

Czym pali się w biokominku?

Biokominek zasila się biopaliwem w żelu lub płynie. Jest ono produkowane z surowców roślinnych i nie wydziela dymu ani popiołu. Ponadto pomaga nawilżać powietrze w pomieszczeniu, gdyż spala się do pary wodnej. Można do niego dodać olejki zapachowe, które nadają przyjemny aromat powietrzu w mieszkaniu lub domu. Szacuje się, że 1 litr paliwa wystarczy na 3 do 6 godzin spalania. Aby biokominek działał sprawnie, konieczna jest odpowiednia wymiana tlenu w pomieszczeniu.

Poprzedni post Jakie powinny być cechy dobrego producenta placów zabaw?
Następny post Mieszkania deweloperskie – wielopokoleniowa inwestycja