Technologia ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo z uwagi na zagrożenia płynące z szeroko rozumianego niszczenia elementów konstrukcyjnych. Niezauważalne gołym okiem ubytki korozyjne, pęknięcia czy odwarstwienia są możliwe do zidentyfikowania dzięki zastosowaniu defektoskopu na każdym etapie produkcji i konserwacji.
Defektoskop ultradźwiękowy, zastosowanie
Za sprawą jednej z metod badania objętościowego, którą jest metoda ultradźwiękowa, możliwy jest wgląd w strukturę wewnętrzną materiału bez ingerencji mechanicznej.
Trudno sobie obecnie wyobrazić rozwój przemysłu np. stalowego bez zastosowania defektoskopów.
Fale stosowane są w technice ultradźwiękowej, dzieląc się na podłużne oraz fale poprzeczne.
Fale podłużne powstają bezpośrednio w elemencie będącym przedmiotem badania. Fale poprzeczne generowane są poprzez zastosowanie odpowiedniego kąta wprowadzania fali. Większość defektoskopów dostępnych na rynku funkcjonuje na podstawie zastosowania tych dwóch głównych rodzajów fal.
Przeznaczenie defektoskopu:
-
Kontrola spoin;
-
Wysokotemperaturowe pomiary grubości;
-
Kontrola odlewów i odkuwek;
-
Mapowanie korozji;
-
Pomiary grubości i oceny laminacji;
-
Wykrywanie i wymiarowanie wad, pęknięć i porowatości.
I wiele innych
Technologia wykorzystuje rozchodzenie się fal w materiałach objętych badaniami. W przypadku stwierdzonego braku ciągłości materiału, który objawia się odbiciem fali, operator defektoskopu otrzymuje impuls widoczny na urządzeniu odbiorczym wskazujący umiejscowienie, a także ewentualną wielkość wykrytej wady.
Podobne zalety wykazują defektoskopy, także w innych segmentach gospodarki, jak choćby w budownictwie. Mowa o wczesnym wykrywaniu wewnętrznych pęknięć, pustek, dużych porów, obcych wtrąceń, rozwarstwień itp.
Defektoskop, znaczenie w gospodarce
W większości przypadków elementy konstrukcyjne wymagające szczelności i wytrzymałości na ogromne naprężenia powstają przy zastosowaniu gotowych komponentów dostarczonych przez producenta.
Oznacza to, iż w fazie produkcji np. zbiorników bądź rurociągów trzeba polegać na sumienności wykonawcy poszczególnych modułów. Badania defektoskopem pozwalają wykryć pęknięcia, niezgodności spawalnicze, krzyże przekucia, zanim w ogóle nastąpi montaż. W tym samym kontekście należy rozpatrywać kontrolę połączeń adhezyjnych, zgrzewanych, spawanych lub lutowanych.
Tym, co istotne, jest fakt, iż w wielu przypadkach dla zachowania ciągłości produkcji niezbędne są regularne i sprawne kontrole stanu technicznego maszyn i urządzeń w przedsiębiorstwach. Zwłaszcza w kontekście parków maszynowych funkcjonujących w trybie ciągłym. Wszelkie zabiegi serwisowe i prewencyjne powinny odbywać się szybko i bezinwazyjnie. Stąd obecność defektoskopu w podmiotach produkcyjnych wydaje się w pełni uzasadniona.
Defektoskop, ułatwienia obsługi
Chociaż sama procedura badawcza wydaje się niezwykle skomplikowana, współczesny defektoskop pozwala na szereg ułatwień oraz zastosowanie pomocniczych funkcji dodatkowych.
Warto wymienić kilka z nich:
-
Badanie różnego rodzaju materiałów i komponentów;
-
Pełni identyfikacja danych z kontroli. Dołączania zdjęć, notatek, nagrań dźwiękowych i lokalizacji GPS;
-
Intuicyjna obsługa umożliwia opanowanie defektoskopu w stosunkowo krótkim czasie, zwiększając produktywność;
-
Urządzenia wyposażone są w unikalne funkcje nagrywania pomiarów i ich przewijania umożliwiając ocenę parametrów inspekcji na żądanie;
-
Maksymalizuje wydajność inspekcji dzięki unikalnemu, w pełni cyfrowemu, ultradźwiękowemu detektorowi wad;
-
Szybkie tworzenie raportów;
-
Dziennik zdarzeń rejestrujący i zabezpieczający ustawienia;
-
Dla użytkowników aplikacji w ramach licencji udostępniane są bezpłatne aktualizacje;
-
Stale też rozwijane są dodatkowe funkcje ułatwiające pracę.
Poszczególne funkcje mogą się różnić w zależności od modelu defektoskopu, a także producenta urządzenia.
Defektoskop, kryteria wyboru
Wybór odpowiedniego defektoskopu uzależniony jest od realnych potrzeb. W wielu przypadkach inwestycja w sprzęt pozwalający na detekcję wady o głębokości zaledwie 1 mikrona jest inwestycją zbędną. Zatem pierwszym kryterium wybory jest zakres pomiarowy oferowany przez dany defektoskop.
Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest materiał poddawany w przyszłości badaniom. Warto pamiętać, iż niektóre modele defektoskopów wykazują się pewną specjalizacją, podczas kiedy inne umożliwiają przeprowadzenie testów bardziej wszechstronnie, na różnych strukturach.
Nie można też pominąć sposobu wykonania obudowy urządzenia. Powinna być ona odporna na uszkodzenia mechaniczne przy zachowaniu lekkości. Dzięki temu badania będą mogły być przeprowadzana nawet w miejscach trudno dostępnych.
Klasa szczelności IP 67 pozwoli na stosowanie defektoskopu na otwartej przestrzeni, bez obawy o zawilgocenie wskutek niesprzyjających warunków atmosferycznych (np. budownictwo).
Defektoskopy ultradźwiękowym cechują się pełną nieszkodliwością funkcjonowania. Odnosi się to do wpływu urządzeń na organizm operatora, jaki i stan badanej substancji. W zamian dają wystarczające wyobrażenie o istniejących wadach i celowości podjęcia działań zaradczych.