Należy wiedzieć, że styropian dostępny jest w wielu odmianach, różniących się właściwościami użytkowymi i zastosowaniem.
Oto na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze styropianu:
- Współczynnik przewodności cieplnej – generalnie styropian cechuje się dobrymi własnościami termoizolacyjnymi, ale jego współczynnik przewodności cieplnej lambda (λ) może być bardzo różny – od 0,031 do 0,045 W/(m•k). Różnice sięgają więc około 30%. Kupując materiał o lepszej lambdzie można zastosować cieńszą warstwę ociepleniową.
- Odmiana – styropian EPS wykorzystuje się przeważnie do ocieplania ścian i dachów. Jego odmiana o obniżonej chłonności wody, oferowana najczęściej w niebieskim kolorze, wykorzystywana jest zaś do ocieplania fundamentów. Jeszcze mniej nasiąkliwy jest styropian XPS – kosztuje więcej od zwykłego, ale świetnie się sprawdza jako izolator ścian fundamentowych, podłóg i niektórych rodzajów dachów płaskich.
- Barwa – w sprzedaży dostępny jest styropian grafitowy i biały. Ten pierwszy jest droższy, ale ma lepsze parametry cieplne. Stosując go na elewacjach trzeba jednak pamiętać o tym, aby ściana nie była wystawiona na silne nasłonecznienie, ponieważ ze względu na ciemny kolor znacznie bardziej nagrzewa się on pod wpływem słońca od białego, co może skutkować odpadaniem świeżo przyklejonych płyt.
- Własności użytkowe – istotnym parametrem jest wytrzymałość na rozerwanie styropianu, którą określa się skrótem TR. Im wyższa jego wartość, tym lepiej (standard to TR100). Wyroby o wysokiej wartości TR są gęstsze i cięższe. Inna ważna cecha – wytrzymałość na ściskanie – jest bardzo istotna przy izolacji podłóg oraz dachów płaskich.
- Cena – styropian to jeden z tych elementów, który w ostatnich miesiącach zdrożał najbardziej – wzrost cen sięgnął nawet 100%. Aby zaoszczędzić, warto porównać oferty przynajmniej kilku dostawców.
Artykuł powstał we współpracy ze stroną: Piekary Info